W świecie, gdzie coraz więcej mówi się o wpływie zdrowia psychicznego na fizyczne aspekty funkcjonowania człowieka, wielu badaczy zainteresowało się zależnością między ludzkimi emocjami a kondycją serca. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych – szacuje się, że w niedalekiej przyszłości będzie ona drugą, tuż po chorobach układu krążenia, przyczyną niepełnosprawności wśród ludzi. Jednocześnie badania dowodzą, że u osób zmagających się z chorobami psychicznymi (depresją, stanami lękowymi, zaburzeniami nastroju, schizofrenią), istnieje podwyższone ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nawet w młodym wieku. Ponadto, u wielu pacjentów kardiologicznych stwierdza się zaburzenia psychiczne; przykład stanowi depresja w chorobie niedokrwiennej serca. Wniosek jest jeden: wpływ procesów psychicznych na serce jest dziś ogromny. I chociaż częściej słyszy się powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, warto zastosować tą zależność także w nawiązaniu do ludzkiej psychiki i funkcjonowania serca. Już dziś podpowiadamy, jak zadbać o wzmocnienie połączenia mózg-serce, działając w trosce o swoje zdrowie.
W trosce o serce i mózg – wskazówki na poprawę zdrowia
Zaburzenia depresyjne stanowią częste powikłanie zarówno zawału mięśnia sercowego, jak i stabilnej choroby niedokrwiennej serca. Prawidłowe rozpoznanie bywa jednak bardzo trudne, zwłaszcza ze względu na fakt, że choroba może objawiać się nietypowo. Ważne, by stale monitorować zarówno swój nastrój, jak i zdrowie, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów niemal od razu udać się do odpowiedniego specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię, a w niektórych przypadkach zaleci również wsparcie farmakologiczne. Istnieją też sposoby wyróżnione przez specjalistów, które mogą przyczynić się do poprawy nastroju, a także kondycji układu sercowo-naczyniowego. O czym konkretnie mowa?
Ruch to zdrowie! Dlatego każda, nawet najmniejsza aktywność fizyczna może pomóc rozluźnić ciało. Ponadto, regularne ćwiczenia są w stanie polepszyć pracę mózgu, zwiększając przy tym wielkość hipokampa, który uchodzi za jeden z głównych ośrodków pamięci oraz nastroju. Warto pamiętać przy tym, by dobierać aktywność wedle własnych preferencji – dla jednych zbawienne będzie bieganie, inni zaś odnajdą spokój w jodze.
Medytacja. W dzisiejszych czasach większość z nas żyje dynamicznie, przez cały czas gdzieś się spiesząc. Tymczasem badania jasno wskazują na to, że medytacja poprawia dopływ krwi do kory przedczołowej, jednocześnie zmniejszając tym samym niepokój. Medytacja uchodzi za skuteczne narzędzie zmniejszające stres, którego nadmiar wiąże się z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Sen na wagę złota. Regularne godziny snu zwiększają odporność, zapewniają efektywniejszą pracę mózgu, a przy tym obniżają ciśnienie tętnicze oraz doprowadzają do spadku kortyzolu, powszechnie nazywanego hormonem stresu. Naukowcy udowodnili, że prawidłowa praca organizmu wymaga około 6-9 godzin snu dziennie u osób dorosłych.
Zwróć uwagę na to, co jesz. Zdrowe odżywianie, oparte na zróżnicowanej oraz odpowiedniej diecie, która wyklucza bądź ogranicza produkty zagrażające zdrowiu to podstawa dobrego samopoczucia, a także pożywka dla całego organizmu (a zwłaszcza mózgu). Warto mieć świadomość że wiele zależy także od sposobu, w jaki sposób spożywamy posiłki: zaleca się żuć powoli, zatrzymywać się między kęsami, a także nie jeść w przypływie emocji.
To tylko jedne z kilku sposobów na to, jak podnieść komfort swojego życia oraz lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Równie ważne są regularne wizyty u odpowiednich specjalistów – w tym także u kardiologa.
Przychodnia kardiologiczna Kardiolab zaprasza na konsultacje
Istniejemy z myślą o dorosłych i dzieciach, którzy zmagają się ze schorzeniami serca oraz układu krążenia, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo powiązane są one ze stanem psychicznym. Wieloletnie doświadczenie oraz lata praktyk nauczyły nas, że wczesne oraz trafne rozpoznanie choroby pozwala na jej skuteczniejsze leczenie. Konsultacja kardiologiczna w naszym gabinecie to wstęp do walki o swoje zdrowie. Ponadto, nasza Przychodnia Kardiologiczna oferuje badania takie jak EKG spoczynkowe, próba wysiłkowa, holter ciśnieniowy czy echokardiografia. Już dziś umów wizytę w Kardiolab – telefonicznie lub online! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami badań realizowanych w przychodni. Pomagamy w powrocie do zdrowia!
Comentarios