Holter ciśnieniowy – czym jest i jak przebiega badanie?
- kardiolabel
- 19 maj
- 2 minut(y) czytania

Jednorazowy pomiar ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim zawsze wiąże się z ryzykiem błędu pomiarowego. Po pierwsze, pojedynczy pomiar ciśnienia nie daje pełnego obrazu wahań, jakie mogą wystąpić w ciągu doby. Po drugie, ze względu na fakt, że pacjent może być szczególnie poddenerwowany wizją wizyty w gabinecie („syndrom białego fartucha”), wynik pomiaru gabinetowego może nie odzwierciedlać faktycznej wartości ciśnienia tętniczego. Na szczęście jest sposób na to, by uzyskać rzetelniejszy obraz pomiarów ciśnienia pacjenta, w tym także bardziej szczegółowej kontroli nadciśnienia tętniczego. Jest nim zlecenie przeprowadzenia całodobowego monitorowania ciśnienia krwi za sprawą holtera ciśnieniowego. W takiej sytuacji pomiar wykonywany jest w określonych odstępach czasu, umożliwiając szczegółową analizę zmian ciśnienia dobowego w odniesieniu do odpowiednich norm.
Holter ciśnieniowy: przebieg i przygotowanie do badania
Całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego przez holter należy do grupy badań nieinwazyjnych, a jego przebieg przypomina ciągłe rejestrowanie pracy serca przez 24 godziny. Holter ciśnieniowy swoim wyglądem przypomina tradycyjny ciśnieniomierz; składa się z mankietu zakładanego na ramię i aparatu, który zazwyczaj mocowany jest przy pasku spodni. Co około 15-30 minut urządzenie dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego; wyniki pomiarów są gromadzone w systemie, a następnie przetwarzane komputerowo. Rozwiązanie takie jak holter pozwala na precyzyjne określenie, czy i w ewentualnie w jakich porach doby ciśnienie jest nieprawidłowe. Urządzenie do pomiaru ciśnienia połączone jest z mankietem, który nakłada się na rękę – w trakcie pomiaru jest on napełniany powietrzem, a po zadanym okresie zapis poddawany jest analizie przez lekarza. Głównym celem tego badania jest pomiar ciśnienia w codziennych warunkach życia osoby badanej, stąd od pacjenta oczekuje się prowadzenia typowego dla siebie trybu. Stąd do badania nie trzeba szczególnie się przygotowywać. O czym jednak warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, by ubierać się luźno oraz by w czasie badania nie brać ani kąpieli, ani prysznica – oznacza to, że należy myć się tak, by nie zmoczyć aparatu ani nie przesunąć prawidłowo założonego mankietu. Gdyby do tego doszło, pomiar byłby nieprecyzyjny.
Kiedy konieczny może okazać się holter ciśnieniowy?
Holter ciśnieniowy może okazać się konieczny w kilku przypadkach. Zaliczają się do nich sytuacje, w których:
zaobserwowano znaczne wahania pomiędzy poszczególnymi pomiarami gabinetowymi lub duże różnice między pomiarem gabinetowym a pomiarami domowymi;
zauważono wysokie wartości ciśnienia w pomiarze gabinetowym u pacjenta, który znajduje się w grupie o małym ryzyku sercowo-naczyniowym;
podejrzewa się u pacjenta nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie;
występuje obecność objawów sugerujących okresowe spadki ciśnienia tętniczego;
u kobiety w ciąży stwierdzono nadciśnienie tętnicze;
pacjent cierpi na cukrzycę (zwłaszcza typu 1 lub wikłającą ciążę);
podejrzewa się istotne wahania ciśnienia w godzinach nocnych.
W Kardiolab przeprowadzamy kompleksową diagnostykę, polegającą na zebraniu od pacjenta wywiadu, a następnie przedstawienia mu dostępnych ścieżek w walce o zdrowie. Nagłe skoki ciśnienia to objaw, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Zamiast tego powinno się rozważyć wizytę u lekarza – na przykład w naszej poradni specjalistycznej. Zapraszamy.
Comentarios