top of page

Poznaj najpowszechniejsze czynniki ryzyka chorób sercaChoroby układu krążenia, serca i naczyń krwionośnych, stanowią jeden z największych problemów współczesnej medycyny, a także przyczynę śmierci niemalże co drugiego Polaka. Niestety, wielu pacjentów do samego końca lekceważy sygnały nadawane przez ciało, częściej narzekając na zmniejszające się bezpieczeństwo na naszych drogach – głównie dlatego, że właśnie o tym najczęściej słyszy się w mediach, niewielką uwagę poświęcając cichym zamachowcom na nasze serca. Na niektóre czynniki nie mamy wpływu; są nimi przede wszystkim zaawansowany wiek czy predyspozycje genetyczne. Pocieszającą informacją jest to, że większość z nich można kontrolować! Zwłaszcza, gdy mówimy o wadze, wysokim poziomie cholesterolu czy paleniu wyrobów tytoniowych. To właśnie te trzy czynniki są najczęściej wymienianymi przyczynami występowania chorób serca u pacjentów kardiologicznych (zarówno mężczyzn, jak i kobiet).


Objawy oraz najczęstsze choroby serca i układu krążenia

Odpowiednio szybkie rozpoznanie symptomów choroby pozwala na znacznie szybszą reakcję. W przypadku objawów układów krążenia, należy zwrócić uwagę na: uczucie kołatania serca, bóle w klatce piersiowej czy duszności. Do objawów mniej oczywistych zalicza się szybkie męczenie się, częste bóle głowy oraz częstomocz w porze nocnej. Objawy te mogą, jednak nie muszą wskazywać na schorzenia związane z układem krążenia – aby jednak potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozę, wskazane jest wykonanie systematycznego badania profilaktycznego. Lekceważone choroby krążenia mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Wśród najczęściej występujących chorób układu krążenia wśród Polaków wymienia się:

  • miażdżycę  schorzenie wynikające z czynników genetycznych oraz środowiskowych; obejmuje naczynia tętnicze i polega na odkładaniu się w ich wewnętrznych warstwach ścian blaszek miażdżycowych;

  • nadciśnienie tętnicze trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego, wykrywane najczęściej w momencie pojawienia się powikłań dotyczących różnych narządów, w tym serca; jest to nacisk przepływającego strumienia krwi na ściany naczyń, który może doprowadzić do zmian w sercu oraz naczyniach krwionośnych, doprowadzając do zawału lub niewydolności serca;

  • zaburzenia rytmu serca arytmie komorowe i nadkomorowe, objawiające się nieregularnym biciem narządu; niektóre z nich mogą powodować uciążliwe oraz zagrażające życiu objawy; ze względu na wiele przyczyn tego stanu chorobowego, zaleca się wykonanie kompleksowej diagnostyki.


Lepiej zapobiegać niż leczyć – profilaktyka chorób serca w Kardiolab

W celu dokładnej profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych istnieje kilka badań i testów mogących pomóc w wykrywaniu obecności czynników ryzyka. Poradnia Kardiologiczna Kardiolab oferuje zainteresowanym szeroki pakiet diagnostyczny, obejmujący konsultację kardiologiczną, badanie EKG, echo serca, holter (EKG 24h oraz ciśnieniowy 24h), próbę wysiłkową oraz kontrolą wizytę podsumowującą. Oprócz wykonania odpowiednich badań, ogromne znaczenie ma regularność. Wczesne wykrycie nieprawidłowości lub stwierdzenie czynników ryzyka umożliwia podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych, przystosowanie się do zmiany stylu życia, a także rozpoczęcie leczenia. W jaki sposób zawczasu zadbać o swoje serce?

  • Postaw na zrównoważoną dietę. Eksperci zalecają spożywanie różnorodnych pokarmów, które bogate są w warzywa i owoce, a także chude białka oraz zdrowe tłuszcze. Ważne, by dieta ograniczała spożycie potraw obfitych w nasycone tłuszcze, sól czy cholesterol, zamiast tego będąc bogatą w błonnik, składniki odżywcze czy przeciwutleniacze. Nie zapomnij o rybach! Łosoś czy śledzie przynoszą dodatkowe korzyści dla zdrowia Twojego serca.

  • Ćwicz regularnie. Wybierz aktywności aerobowe, takie jak bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. Serce uwielbia dynamiczne sporty, gdyż to właśnie one stanowią dla niego wzmocnienie, poprawiając krążenie krwi oraz regulując poziom cholesterolu. Nie przepadasz za sportem? Postaw na szybki marsz – działa bardzo podobnie!

  • Unikaj palenia tytoniu oraz nadmiernego stresu. Papierosy wypełnione są szeregiem toksycznych substancji, które odpowiadają za uszkodzenie ścian krwionośnych i zwiększenie ryzyka miażdżycy, zawałów serca oraz innych powikłań sercowo-naczyniowych. Długotrwały stres podnosi natomiast ciśnienie krwi, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia arytmii serca. Stres oraz papierosy nierzadko idą ze sobą w parze; ludzie bardzo często sięgają po tytoń w celu zrelaksowania się. Z tego powodu tak ważna jest nauka technik zarządzania stresem, które pozwolą na poradzenie sobie z sytuacją, bez sięgania po używki niebezpieczne dla serca.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page