Jesień i zima to szczególne pory roku, które dla wielu mają swój urok – innym natomiast nastręczają sporo zmartwień. SAD, czyli Seasonal Affective Disorder, to potoczna nazwa sezonowego zaburzenia afektywnego, które uaktywnia się zwłaszcza w tym okresie. Szacuje się, że depresja sezonowa dotyczy około 2% Europejczyków, co sugeruje, że w Polsce może się z nią zmagać ponad 700 tysięcy osób. Objawy SAD bardzo często przypominają zaburzenia depresyjne: potrzeba dużej ilości snu, przejadanie się, wycofanie z życia towarzyskiego to tylko kilka z nich. Bardzo często depresji sezonowej towarzyszy także bliżej nieuzasadniony lęk. Zaburzenie bardzo często dotyczy młodych dorosłych (w wieku 18-30 lat), częściej kobiet niż mężczyzn. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromy wpływ ma stan psychiczny na serce. Dowiedz się o tym więcej i poznaj sposoby, które możesz wykorzystać w radzeniu sobie z depresją sezonową oraz lękiem.
Depresja i lęk a serce – co warto wiedzieć?
Depresja sezonowa bardzo często współistnieje z chorobami somatycznymi oraz neurologicznymi. Próby jej samodzielnego leczenia bez pomocy lekarza są w stanie doprowadzić do nasilenia objawów zaburzenia, a także wpłynąć na inne aspekty zdrowotne człowieka. Nie od dziś wiadomo bowiem, że stan psychiczny człowieka ma niebagatelny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego. Nasilone objawy lęku, charakterystyczne dla depresji sezonowej, mogą iść w parze z szeregiem innych objawów somatycznych: spadków ciśnienia, kołatania serca, bólami oraz zawrotami głowy, a także dyskomfortem w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia depresji sezonowej, nierzadko konieczna okazuje się wizyta u lekarza psychiatry. Jeżeli natomiast zmagasz się także z objawami kardiologicznymi, serdecznie zapraszamy do wizyty w naszej Poradni, gdzie przeprowadzimy niezbędne badania diagnostyczne. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o depresji sezonowej?
SAD może występować każdej jesieni, zimy i wiosny, przez wiele lat. Większość objawów może nie ustąpić bez odpowiedniej farmakoterapii – co oznacza, że bagatelizowanie problemu jest w stanie doprowadzić do poważnego obniżenia jakości życia.
Diagnostyka depresji sezonowej zazwyczaj obejmuje: wywiad z pacjentem, laboratoryjne badania krwi, a także USG tarczycy. W przypadku występowania dolegliwości kardiologicznych, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Leczenie najczęściej obejmuje także podjęcie się terapii poznawczo-behawioralnej.
Sezonowe zaburzenia depresyjne nierzadko występują wraz z otyłością, cukrzycą, niedokrwieniem czy nadciśnieniem – choroby te oddziałują na stan serca, przyczyniając się do pogarszania zdrowia pacjenta.
Depresja sezonowa może stanowić jeden z czynników zwiększających ryzyko powikłań krążeniowych u osób po wszczepieniu pomostów wieńcowych typu by-pass.
Osoby cierpiące na depresje mają znacznie wyższe tętno (także w nocy, gdzie w teorii powinno się ono samoistnie obniżyć), a także mniejszą zmienność rytmu serca.
Chociaż przyczyny sezonowej depresji nie są do końca znane, naukowcy domniemają, że za obniżeniem nastroju w okresie jesienno-zimowym bardzo często stoi brak dostatecznej ilości światła słonecznego, który zmniejsza produkcję serotoniny. Wśród potencjalnych przyczyn występowania SAD wymienia się także nieprawidłową dietę, a także sezonowe wahania poziomu witaminy D, wytwarzanej w organizmie pod wpływem słońca. Pozostaje pytanie: jak radzić sobie z depresją sezonową i lękiem?
Profilaktyka sezonowej depresji – zadbaj o swoje zdrowie już teraz!
Jesienna, zimowa czy wiosenna depresja stanowi jedną z chorób, których nie da się wyleczyć wyłącznie za pomocą zbilansowanej diety, chociaż warto ująć ją w swoich postanowieniach i zastosować jako uzupełnienie całościowego leczenia. Do swojego codziennego jadłospisu warto wdrożyć produkty zawierające w sobie witaminę D, B12 czy kwas foliowy. Jednocześnie powinno się odstawić alkohol – nie jest on dobry ani dla psychiki, ani dla serca. Depresji sezonowej da się zapobiegać, podejmując się między innymi aktywności na świeżym powietrzu, a także stosując ćwiczenia rozluźniające, mające na celu pozbycie się wewnętrznego napięcia. Ponadto, ogromne znaczenie ma również stałe monitorowanie swojego zdrowia oraz uczęszczanie na wizyty do specjalistów. Poradnia Kardiologiczna Kardiolab jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych kompleksową diagnostyką chorób serca. Oferujemy konsultacje z doświadczonymi lekarzami, wykonujemy badania EKG oraz echo serca, a także przeprowadzamy próby wysiłkowe. Potrzebujesz porady związanej ze zdrowiem swojego serca? Zapraszamy do kontaktu.
Comments