top of page

Podpowiadamy, kiedy udać się do endokrynologa dziecięcego


Endokrynologia to dziedzina medycyny, której centrum zainteresowań stanowią hormony – a dokładnie zaburzenia ich wydzielania przez nadnercza, tarczycę, przysadkę oraz gonady. W zakres nauki wchodzą również problemy metaboliczne wymagające specjalistycznego leczenia. Obowiązkiem endokrynologa dziecięcego jest kompleksowe diagnozowanie problemów dotyczących patologii gruczołów endokrynnych, a także tkanek o zbliżone funkcji, które mają wpływ zarówno na rozwój jak i metabolizm organizmu. Objawy i konsekwencje nieprawidłowego wydzielania hormonów w wieku dziecięcym i młodzieńczym zazwyczaj różnią się od tych, których doznają dorośli. Znając rolę endokrynologa dziecięcego, łatwiej o wskazanie obszaru diagnostyki, jaką ten się zajmuje – a jest ona naprawdę szeroka.


Symptomy, które warto skonsultować z endokrynologiem

W związku z faktem, że endokrynologia to bardzo rozległa dziecina, objawów niewłaściwego działania układu dokrewnego jest wiele, a przy tym są one wysoce zróżnicowane. Wśród symptomów, które powinny zaniepokoić, a także być wskazaniem do konsultacji ze specjalistą, znajdują się między innymi:

  • zbyt szybki wzrost dziecka przy jednoczesnym przeroście tkanki tłuszczowej;

  • zbyt wolny wzrost dziecka;

  • występowanie zmian skórnych, wysypki, świądu oraz nadmiernego wypadania włosów;

  • brak rozwijania się gruczołów płciowych (u dziewczynek po 13 roku życia) oraz brak zmian w wyglądzie narządów płciowych (u chłopców po 14 roku życia);

  • występowanie częstych zaburzeń nastroju (nerwowość oraz płaczliwość);

  • nadmierna potliwość u dziecka.


Objawy te dobrze jest skonsultować z endokrynologiem dziecięcym, ponieważ mogą wskazywać one na zaburzenia układu dokrewnego, czyli tarczycy z przytarczycami, przysadki mózgowej, trzustki, nadnerczy oraz gonad. Wszystkie te narządy albo produkują hormony, albo odpowiadają za kontrolę ich prawidłowego wydzielania. W przypadku, gdy nie działają one prawidłowo, możemy mówić o występowaniu zaburzeń hormonalnych.


Na czym polega badanie endokrynologiczne?

Przebieg badania endokrynologicznego jest uzależniony przede wszystkim od tego, jakiego typu zaburzenie podejrzewa lekarz. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, a także badanie fizykalne. W niektórych przypadkach specjalista zleca wykonanie testów laboratoryjnych, w tym badań hormonalnych. To właśnie na podstawie dostarczonych wyników badań specjalista jest w stanie postawić diagnozę, a także ustalić kompleksowy plan dalszej ścieżki leczenia.


Endokrynolog dziecięcy w Kardiolab zaprasza wszystkich rodziców, których martwi nieprawidłowy rozwój swoich dzieci. Świadczymy kompleksowe usługi diagnostyczne oraz poradnictwo w zakresie zmian i zaburzeń hormonalnych, które mogą wpływać na rozwój dziecka. Opracowujemy metody leczenia w oparciu o najnowsze badania, tworząc dla każdego Pacjenta indywidualną ścieżkę ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu. Z zaburzeniami hormonalnymi da się walczyć – już dziś umów swoją pociechę na wizytę w naszej Poradni.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Comentários


bottom of page