top of page

Fakty i mity na temat wpływu aktywności ruchowej na kondycję sercaW społeczeństwie utarło się pewne przekonanie, świadczące o tym, że pacjenci kardiologiczni powinni ograniczyć aktywność ruchową do minimum. Mit ten jest nie tylko nieprawdziwy, lecz również może być krzywdzący. Dowodem na to są badania przeprowadzone nad osobami po przebytym zawale serca, które jasno wskazały, że wzrost aktywności fizycznej po wspomnianym przeżyciu zmniejsza ryzyko śmierci niemalże o połowę w ciągu czterech lat od zdarzenia. Chociaż wyniki badań przeprowadzono kilka lat temu, nic w tej kwestii nie uległo zmianie – w istocie, ruch i zwiększona aktywność fizyczna wzmacnia mięsień sercowy, stymuluje sieć naczyń krwionośnych oraz poprawia ich funkcję. W skrócie: serce wydajniej pompuje krew, pracując wolniej i lepiej. To zaś znacząco obniża ciśnienie tętnicze oraz tętno spoczynkowe. Regularne oddawanie się sportowym aktywnościom jest w stanie ochronić człowieka przed wystąpieniem groźnych dla zdrowia artymii komorowych, a także chorób układu sercowo-naczyniowego.


Sporty przyjazne sercu – co ćwiczyć, by poprawić swoje zdrowie?

Można kolokwialnie stwierdzić, że nasze serce uwielbia dynamikę. Wysiłek dynamiczny, taki jak nordic walking, intensywne cardio, bieganie lub jazda na rowerze to aktywności, które – uprawiane dla przyjemności oraz w umiarkowanym natężeniu – wspomagają efekty terapii kardiologicznej. Powiedzenie, że sport to zdrowie wcale nie jest żadną bujdą. Co więcej, podejmowanie się aktywności fizycznych jest wskazane osobom po przebytym zawale, a także pacjentom z niewydolnością serca czy też zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Chociaż wydolność fizyczna u osób z problemami sercowymi jest znacznie mniejsza niż u osób wolnych od chorób kardiologicznych, aktywność to coś, czego nie zaleca się pomijać. Ważne, by była ona właściwie dobrana. Oprócz sportów wskazanych dla serca, znajdują się również te, które są odradzane przez lekarzy. Obejmują one między innymi podnoszenie ciężarów. Wszystko przez to, że tego typu ćwiczenia są statyczne i izometryczne; oznacza to, że nie wpływają na poprawę wydolności organizmu, powodując wyłącznie wzrost masy mięśniowej. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do przerostu mięśnia sercowego, a także nadciśnienia – stanów wysoce niebezpiecznych dla zdrowia. Podczas odwiedzin na siłowni warto więc postawić na wysiłek dynamiczny, wykorzystując sprzęty takie jak bieżnia lub stepper.


Przed przystąpieniem do ćwiczeń, dokonaj oceny sprawności fizycznej!

Poradnia Kardiologiczna Kardiolab oferuje wszystkim zainteresowanym osobom wykonanie próby wysiłkowej na bieżni. EKG wysiłkowe zalecane jest pacjentom z podejrzeniem choroby wieńcowej czy osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. To również dobre wyjście dla osób, które chcą sprawdzić wydolność swojego organizmu – przede wszystkim pracy serca. Próba wysiłkowa na bieżni to bezpieczna metoda, składająca się z kilku etapów: wykonania EKG spoczynkowego, badania właściwego, uspokojenie pracy serca. Próba wysiłkowa przerywana jest w momencie osiągnięcia maksymalnej częstotliwości rytmu serca lub w momencie wystąpienia u pacjenta niepokojących objawów, z jakimi pojawił się w gabinecie (kołatanie, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca). Dzięki wykonanej próbie wysiłkowej, jesteśmy w stanie między innymi ustalić przyczyny zaburzeń pracy serca, diagnozę choroby wieńcowej, a nierzadko również zweryfikować poziom skuteczności dotychczas stosowanego leczenia.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page